בית חולים אלישע
04-8300000  /  רחוב יאיר כ"ץ 12 חיפה  /  Yair Katz St' 12 Haifa
   

 

 תא לחץ – טיפול בחמצן

 

        Hyperbaric & Diving Medical Center - היחידה לרפואה היפרברית

תא הלחץ, הממוקם בבית חולים "אלישע" בחיפה, מטפל במגוון בעיות רפואיות באמצעות טיפול היפרברי.  הטיפול ניתן באווירה שקטה, נעימה ובהשגחת צוות רפואי רב- תחומי, מיומן ומנוסה. הטיפול אישי ומקיף, למען נוחיות ובריאות המטופל ולמען הצלחת הטיפול בצורה הטובה ביותר.   

                                                 החמצן הזה יעשה לך רק טוב...
המרכז לרפואה היפרברית ותא לחץ בית חולים "אלישע" ומרכז רפואי "רמב"ם", הממוקם על הר הכרמל במרכז העיר חיפה, נוסד בשנת 1996. המרכז הוא אחד מארבעת מרכזי הטיפול ההיפרבריים בארץ והוא מספק את שירותיו לתושבי צפון הארץ ולאזרחים זרים - מבוגרים וילדים.המרכז מטפל בקשת רחבה של מצבים רפואיים, תחת ליווי והשגחת צוות רפואי רב תחומי-מומחה, באווירה שקטה, מקצועית ונעימה.  


למי מתאים הטיפול?

הוריות (אינדיקציות) טיפול מהקבוצה הכרונית:


פצעים קשיי ריפוי, אוסטאומיאליטיס כרונית עמידה, נזקי הקרנה של רקמות רכות וקשות, עידוד קליטת שתלי עור, נמק עצם אווסקולרי (בעיקר של ראש הירך), שחזור עצם לסת תחתונה.

 

הוריות (אינדיקציות) טיפול דחופות:


תסחיף גז לכלי דם עורקיים, הרעלת חד תחמוצת הפחמן (CO), הרעלת ציאניד, מחלת דקומפרסיה, גז גנגרנה, זיהום אנאירובי, פגיעות מעיכה, איסכמיה על רקע טראומתי, חסימה חריפה של עורק הרשתית, חרשות פתאומית, כוויות.

 

 

הוריות (אינדיקציות) שאינן בסל השירותים ומשולמות באופן פרטי:

פיברומיאלגיה,שבץ מוחי,פגיעות ראש,CRPS,חרשות פתאומית,אוטיזם, (C.P-  CEREBRAL PALSYשיתוק מוחין, AVN (בצקת בראש מפרק הירך,ברך,קרסול), פגיעות ספורט.

 


 

כיצד משפיע חמצן היפרברי? 
העלאת רמת החמצן בדם מפעילה ברקמות פגועות את המנגנונים הבאים:

- העלאת רמת החמצן ברקמות הסובלות מרמה נמוכה של חמצן.

- עידוד יצירת כלי דם חדשים.

- זירוז ריפוי פצעים קשיי ריפוי.

- זירוז יצירת רקמת עצם חדשה.

- עידוד מלחמה בזיהומים הנגרמים על ידי חיידקים "שונאי" חמצן (אנאירוביים) ואחרים.

- הפחתת נפיחות ובצקת.

- הקטנה וספיגה של בועות אוויר.

תופעות לוואי  כמו כל תרופה גם לחמצן במינון גבוה תופעות לוואי, אך הן נדירות ביותר. כדי למנען, משתמשים בחמצן בלחץ טיפולי הקטן משלוש אטמוספרות ולמשך זמן קצר, כשעתיים.  גם במקרים נדירים בהן מופיעות תופעות הלוואי של טיפול בחמצן היפרברי, הן הפיכות ונסוגות מיד לאחר הפסקת נשימת החמצן, ללא כל נזק שיורי. 


תא הלחץ - תא לחץ הינו גליל עשוי פלדה, בו מקומות ישיבה למטופלים ומקום לצוות רפואי. מעל כל מושב תלויה מסכה לנשימת חמצן. בתא מערכת קשר וטלוויזיה במעגל סגור המאפשרת קשר שוטף בין פנים התא למרחב החיצוני. בכל טיפול נוכחים אחות ו/או רופא בתוך התא וצוות רפואי מחוץ לתא. 

לרווחת המטופל, בתא הלחץ מספר ערוצי מוזיקה להנעמת השהייה, בדומה למחלקת עסקים במטוס מודרני. לתא מותר להכניס חומרי פנאי (קריאה, תשבצים וכו') בהתאם להוראות הצוות. 

 

מהו טיפול היפרברי?

בטיפול היפרברי בחמצן, שוהה המטופל בתא לחץ, בלחץ סביבתי הגבוה מהלחץ האאמוספרי (בדומה לצולל הנמצא מתחת לפני הים) ונושם 100% חמצן בעזרת מסיכה, או בעזרת ברדס פלסטיק שקוף (HOOD).
שיטה טיפולית זו היא היחידה הבטוחה בה החמצן מתמוסס ומועבר בדם במינונים שהם הרבה מעבר ליכולת הרוויה של ההמוגלובין (החלבון בכדוריות האדומות הקושר את החמצן). כלומר החמצן זו התרופה ותא הלחץ הוא המכשיר המאפשר מתן מינוני חמצן רפואיים בכמויות גדולות מאוד ללא נזק לחולה.
(היפר = יותר, בר = יחידת לחץ של אטמוספרה אחת,  היפרברי = מעל לחץ של אטמוספרה אחת).

 

כיצד ניתן החמצן?  

ניתן לתת חמצן בדרכים רבות המותאמות לצרכיו המיוחדים של כל מטופל. רוב המטופלים נושמים חמצן דרך מסיכת חמצן התואמת את פניהם ומכסה את האף, הפה וחלק מהלחיים וניתנת להסרה בקלות. ניתן לתת חמצן דרך ברדס פלסטיק שקוף (HOOD). המסכה אישית לכל אורך תקופת הטיפול.  

שיטת הטיפול
חמצן היפרברי הינו חמצן הנינשם בתא לחץ וניתן לטיפול למגוון רחב של מחלות. ברוב המקרים, ניתן הטיפול בנוסף לאמצעים אחרים כמו טיפולים כירורגיים, אנטיביוטיקה ועוד. בעת נשימת 100% חמצן בלחץ הגבוה מלחץ הסביבה, מתאפשרת עלייה משמעותית ביותר ברמות החמצן וברקמות הגוף- עלייה שאינה אפשרית בעת נשימת חמצן בלחץ רגיל של אטמוספירה אחת (הלחץ הסביבתי בגובה פני הים).  החמצן הינו תרופה הניתנת למטופל במינונים שונים, על פי צרכיו ואילו תא הלחץ הינו המכשיר הרפואי בעזרתו מקבל המטופל את התרופה במינון הגבוה הרצוי.

מהי ההרגשה במהלך הטיפול? בזמן דחיסת האויר בתא (עליית הלחץ) יישמע רעש לא חזק של כניסת אוויר. יורגש לחץ קל באוזניים - כפי שחשים בעת נחיתת מטוס או ירידה מהירה מהכרמל לכביש החוף. יש להשוות לחצים באוזניים בעת עליית הלחץ הסביבתי. לפני תחילת הטיפול, מקבל כל מטופל הדרכה מפורטת מאחות ורופא על הדרכים באמצעותם ניתן לפמפם (להשוות לחצים). במידה וקיים קושי בהשוואת לחצים באוזניים, יש לדווח מיד לאחות הנמצאת בתא. 

לאחר שמגיעים ללחץ הטיפולי, הלחץ בתא נשאר קבוע במשך 90 דקות . בשלב זה, ההרגשה נינוחה ואין השפעות משינויי הלחצים הסביבתיים. תוך כדי נשימת החמצן ניתן להאזין למוסיקה באוזניות, לקרוא וכו'. בזמן הוצאת הלחץ, יישמע רעש קל של הוצאת האויר מהתא ולעיתים חשים כיצד הלחץ גם משתחרר מהאוזניים. 

הטיפול אורך כשעתיים. בתום הטיפול, ניתן להמשיך בסדר היום כרגיל.הצוות הרפואי  

הצוות הרפואי הרב-מקצועי של המרכז לרפואה היפרברית, תחת ניהולו של ד"ר יהודה מלמד, M.D, מיישם את הידע והנסיון הרב שנצבר במשך השנים והוא כולל רופא מומחה לרפואה היפרברית, רופא מומחה למחלות פנימיות, רופא מומחה למחלות ריאה, רופא מומחה לכירורגיה פלסטית, אורטופד מומחה, אחיות מוסמכות מומחיות בסיעוד היפרברי, טכנאים ומפעילים עם הכשרה בהפעלת תאי לחץ.

מנהל המרכז:
ד"ר יהודה מלמד
אחות אחראית:
מזל בן חיון

 


 

קליטה מנהלתית לטיפול בתא לחץ  -  לשם קבלת טיפול נדרשים המסמכים הבאים: 

אישור אחד מרופאי המרכז על הצורך בטיפול בתא לחץ. 

מכתב הפנייה מהרופא המטפל. 

צילום חזה עדכני.

בדיקת רופא אף אוזן גרון. 

במידת הצורך, בדיקות מקדימות - על פי החלטת רופא תא לחץ. 

חתימה על הסכמה לטיפול בתא לחץ, לאחר קבלת הדרכה והסבר.

התחייבות כספית מטעם קופת חולים ("טופס 17") - חידוש ההתחייבות אחת לחודש, באחריות המטופל.

 
שעות פעילות המרכז:
ימים א'-ה'  בין השעות 8:00-16:00
בית חולים "אלישע", רחוב יאיר כ"ץ 12, חיפה

 

לפרטים נוספים ויצירת קשר: 
טלפונים -  04-8377812 

              04-8377851

                      פקס:  04-8300055


כתובת דוא"ל: hbomed@barak.net.il

                    

   

 

שם
טלפון
ת.ז.
מייל
הודעה
 
04-8300000 / רחוב יאיר כ"ץ 12 חיפה / Yair Katz St' 12 Haifa
 
צור קשר       |     מידע למטופל   |       חיפוש רופא     |       טפסים להורדה