רשת medica מרכזים רפואיים

גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה

בדיקות המבוצעות במכון הגסטרו בבית החולים אלישע

הבדיקות האנדוסקופיות השונות המבוצעות במכון הגסטרו בבית החולים אלישע נעזרות בציוד המתקדם ביותר וברופאים הבכירים והמובילים בתחום.

בדיקות פנימיות

בדיקת גסטרוסקופיה משמשת לצורכי אבחון של מחלות שונות המתפתחות בדרכי העיכול העליונות. הבדיקה מבוצעת באמצעות גטרוסקופ. זהו אנדוסקופ, המוחדר דרך הפה ומאפשר התבוננות בוושט, בקיבה ובתריסריון, כמו גם לקיחת דגימות רקמה בעת הצורך, ולעיתים אף טיפול בבעיה המאובחנת.

ההפניה לבדיקה ניתנת לרוב כאשר יש צורך לבחון תסמינים המעידים על קיומן האפשרי של בעיות בדרכי העיכול העליונות, כגון כאבי בטן, הקאות, חשש לדימום פנימי ועוד. בנוסף, הבדיקה נערכת לצורך נטילת ביופסיה ההכרחית לצורך אבחון מחלות שונות בדרכי העיכול, כגון גידולים שפירים או ממאירים, מחלקות דלקתיות וכיוצא בזה. לסיום, הבדיקה מאפשרת גם טיפול בבעיות מסוימות בדרכי העיכול העליונות, כמו במקרים בהם יש להוציא גוף זר שחדר אל הוושט או הקיבה, במקרים בהם יש להרחיב וושט שהוצרה, במקרים בהם יש צורך לעצור דימום פנימי ומקרים נוספים.

הבדיקה עצמה אינה מסוכנת, אך נהוג להרדים את הנבדק/ת על ידי טשטוש עמוק, על מנת להימנע מתחושת אי הנוחות הנלווית לה. בתום בדיקה קצרה (בין 5 ל- 15 דקות בלבד) יכול הגסטרואנטרולוג לבצע אבחנה בנוגע לתקינות דרכי העיכול העליונות.

קולונוסקופיה

בדיקת קולונוסקופיה משמשת לבחינת מערכת העיכול התחתונה. בבדיקה זו, הקולונוסקופ (אנדוסקופ המוחדר אל הגוף דרך פי הטבעת) מאפשר התבוננות ישירה בדופני המעי הגס, ובעת הצורך גם נטילת דגימות רקמה והסרה של פוליפים באם נמצאו כאלו במהלך הבדיקה.

בדיקת קולונוסקופיה מבוצעת כאשר מופיעים תסמינים שונים, היכולים להעיד על קיומם של כיבי דלקות במערכת העיכול, פוליפים או גידולים סרטניים. בין התסמינים ניתן למנות כאבי בטן, דימום מן הרקטום, ירידה בלתי מוסברת במשקל, שינוי בהרגלי היציאות של הגוף ותסמינים נוספים. בדיקת קולונוסקופיה ארוכה יותר מבדיקת גסטרוסקופיה, ונמשכת בין חצי שעה לשעה שלמה. גם בבדיקה זו, המטופל מטושטש על מנת להימנע מכאבים ואי- נוחות מיותרת.

סיגמואידוסקופיה

בחלק מן המקרים אין צורך בבדיקה מלאה של המעי הגס, אלא רק חלק ממנו. במקרים אלו תבוצע בדיקת סיגמואידוסקופיה בעזרת אנדוסקופ המוחדר גם הוא דרך פי הטבעת. בדיקה זו מאפשרת את בחינת קטע המעי הגס הקרוב לפי הטבעת בלבד. ההכנה לבדיקה זו קלה יותר והיא גם קצרה יותר ומלווה בתחושה קלה יותר של אי נוחות, לכן כאשר אין צורך בבדיקת המעי הגס כולו בדיקה זו נחשבת עדיפה.

אנדוסקופיה של המעי הדק בעזרת קפסולה

במקרים בהם נדרשת בחינה של המעי הדק ניתן כיום להימנע מן ההליך הפולשני שכרוך בבדיקות האנדוסקופיות, הודות לקפסולה קטנה המכילה מצלמה. המטופל בולע את הקפסולה, וזו מצלמת את המעי הדק בעוברה באופן טבעי דרך מערכת העיכול לצורך אבחון הבעיה.

בדיקה זו נערכת בעיקר במקרים בהם סובל המטופל מחשד למחלות כגון קרוהן וצליאק, כאשר קיים חשד לקיומם של גידולים במעי הדק כמו במקרים של תסמונת פוליפוזיס, כאשר יש דימום ממערכת העיכול ממקור שאינו ידוע, אנמיה עם חוסר ברזל ובעת הצורך בבירור נוסף של ממצאים לא תקינים שעלו בבדיקות שונות. בדיקה זו נחשבת לבדיקה קלה למדי עבור המטופל, על אחת כמה וכמה בהשוואה לבדיקות האנדוסקופיות האחרות.

אתם בידיים טובות

מכון הגסטרו בבית החולים אלישע מציע לכם שילוב מנצח המושתת על צוות רפואי מוביל של מומחים במחלות דרכי העיכול. יחד עם צוות סיעודי מקצועי, המוכשר באופן ייעודי לטיפול בגסטרואנטרולוגיה, וציוד חדיש ומתקדם, מהטובים בעולם אתם יכולים להיות בטוחים שאתם בידיים טובות.

מומחים לגסטרואנטרולוגיה

ברוכים הבאים לרשת medica מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית:

חדש ובלעדי בצפון

המרכז הרובוטי להחלפות מפרקי ברך וירך

אלישע Medica בבית חולים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​