רשת medica מרכזים רפואיים

טיפול בגידול בכליה באמצעות הקפאה

טיפול זעיר פולשני ללא הרדמה מלאה

טיפול חדש בגידולים שפירים וממאירים באמצעות טכנולוגיית הקפאה, משמש כחלופה להתערבות ניתוחית להסרת הגידול. 

הטיפול החדשני נעשה באמצעות מחט דרכה מוזרם חנקן נוזלי בטמפרטורה של מינוס 170 מעלות. יתרונו המשמעותי ביותר הוא בשימור התפקוד הכלייתי.

צפו בראיון של ד"ר רוברט שכנר עם פרופ' רפי קרסו על הטיפול להקפאת גידולים בכליה

סרטן הכליה נחשב לסרטן "שקט", שלרוב מתגלה באקראי, הוא איננו שכיח, ולא בהכרח קטלני (תלוי כמובן במאפייני המחלה); אולם ברוב הגדול של המקרים הטיפול בו נחשב למורכב. טיפול בסרטן הכליה חייב, עד לא מכבר, התערבות כירורגית, כלומר, ניתוח לכריתת הכליה או חלק ממנה. ניתוח להסרת גידול בכליה נחשב לניתוח מורכב ועתיר סיכונים. מכשיר ה PRO SENSE, שהינו, פיתוח ישראלי כחול לבן (של חברת ICE CURE MEDICAL)  מייתר את הצורך בניתוח ועשוי להוביל להחלמה מלאה מסרטן הכליה. באמצעות המכשיר נעשה הליך טיפולי שזכה לכינוי "הקפאת גידול".

מהו הטיפול ל"הקפאת גידול בכליה"?

טיפול חדש בגידולים שפירים וממאירים באמצעות טכנולוגיית הקפאה, משמש כחלופה להתערבות ניתוחית להסרת הגידול. 

מדובר בטיפול חדשני ופורץ דרך באמצעות מכשיר ה"פרו סנס". טיפול זה מכונה גם "קריותרפיה", ובמהלכו מקפיאים את תאי הגידול, וכך, למעשה, “מחסלים" את הרקמה הגידולית.

במסגרת הטיפול במכשיר ה"פרו סנס", הנעשה ללא צורך בניתוח. מוחדרת מחט דרך העור אל האזור המטופל. לאחר ההחדרה המחט מקוררת לטמפרטורה שמבוקרת בעזרת חנקן נוזלי (החנקן זורם בתוך המחט ומקרר אותה). בעקבות החשיפה לקור התאים באזור המטופל, קרי, תאי הגידול, עוברים קירור לטמפרטורה של 170- מעלות צלזיוס וקופאים בצורת כדור קרח, מה שמביא למותם, בתוך דקות ספורות. כל התהליך מתבצע תוך "הסתכלות" אל תוך הגוף בעזרת מכשיר CT . ההסתכלות מוודאת שהמחט נמצאת במקום הנכון ושכדור הקרח שנוצר מכיל את כל הגידול בו רצינו לפגוע.

לטיפול זה יתרונות רבים ומגוונים ובעולם הרפואה תולים בו תקוות רבות. מאז יושם לראשונה, עוד ועוד מתרפאים זוכים להסתייע בטיפול החדשני שמבסס את מקומו כטיפול יעיל

מהם היתרונות של טיפול להקפאת גידולים בכליה?

היתרונות הבולטים של טיפול להקפאת גידולים בכליה בולטים וברורים לא רק באופן כללי, אלא גם בהקשר של טיפול בסרטן הכליה. היתרונות של הטיפול כוללים:

תחליף לטיפול כירורגי

הטיפול בסרטן הכליה תמיד כולל טיפול כירורגי, משום שלא ניתן לפעול להרחקת הגידול באמצעות הקרנות או טיפול כימותרפי. סוג והיקף הניתוח לכריתת גידול בכליה תלוי במאפיינים מגוונים. כך, למשל, כאשר מדובר בגידול מקומי מוגבל, ניתן להסירו בניתוח הכולל כריתה חלקית של הכליה. כאשר הגידול מפושט או נושא מאפיינים שאינם מאפשרים כריתה ממוקדת, יש להסיר את כל הכליה – מצב ששואפים להימנע ממנו.

על אף שהיקף הכריתה משפיע על מורכבות הניתוח, בכל מקרה, ניתוח להסרת גידול מהכליה נחשב ניתוח מורכב ועתיר סיכונים, בשל החשש מפגיעה באיברים סמוכים, ובשל סיכון מוגבר לדימום יתר. הטיפול להקפאת סרטן מהווה אלטרנטיבה לניתוח ומייתר את ההכרח בכריתת הגידול.

אלה הן חדשות נהדרות למתרפאים שיכולים להיעזר בטיפול החדשני: הצורך בניתוח המאתגר מתייתר, ובמקרים בהם ניתוח בלתי אפשרי (למשל, בשל מחלות רקע) לא נגמרות האופציות הטיפוליות וניתן להיעזר בהליך ההקפאה, במקום להכיר במחלה כמצויה בשלב שאיננו מאפשר טיפול.
טיפול (לא) פורץ גבולות

אמנם הטיפול בקריותרפיה הוא טיפול פורץ גבולות המהווה הישג ראוי לציון ברפואת הסרטן, אולם, בהקשר הטיפולי הוא דווקא שומר על גבולות ונשאר בתחומי הגזרה הרצויים; וזהו מאפיין חיובי ביותר של הטיפול. ברבים מטיפולי הסרטן, ודאי כשמדובר בהקרנות או כימותרפיה, הטיפול בתאים הסרטניים, השואף למגרם, גורר פגיעה גם בתאים בריאים בגוף. גם טיפול כירורגי עשוי לגרום נזק לרקמות סמוכות לאזור המנותח.

אחד היתרונות הבולטים של הטיפול להקפאת תאים סרטניים או גידולים שפירים נעוץ בעובדה שהטיפול לא כרוך בגרימת נזק: הקור שנוצר על ידי החנקן הנוזלי מקפיא והורג את התאים הסרטניים או את הגידול, ההסתכלות על התהליך בזמן אמת בעזרת CT או אולטראסאונד, מוודאת שהתהליך עובר מבלי לגרום נזק לרקמות סמוכות ומבלי לפגוע בתאים בריאים שאינם נפגעו על ידי הגידול.

בריאות הכליה

ניתוח להסרת גידול מהכליה, ודאי כשהוא כולל כריתה מלאה של הכליה ולא רק הסרת חלק מהכליה (כריתה חלקית מול כריתה מלאה) גורר פגיעה בריאותית. אמנם, לאחר הסרה חלקית של הכליה, היא נוטה להחלים, וכך גם במצב בו כליה מוסרת בשלמות, נשארת כליה נוספת שמתפקדת; אולם, הרחקת גידול מהכליה בניתוח גוררת תמיד התמודדות רפואית. ברוב המקרים גורר הניתוח פגיעה בהיקף כלשהו בתפקודי הכליה. בזכות הטיפול בהקפאה, נחסכת הפגיעה בכליה וההשלכות הבלתי רצויות של הכריתה נמנעות.

בריאות כללית

לא רק בריאות הכליה מקבלת משתפרת בעקבות האלטרנטיבה הטיפולית של הקפאת הגידול בכליה, אלא גם הבריאות הכללית. הסרת גידול מהכליה באמצעות ניתוח לכריתת הגידול, מחייב, פעמים לא מעטות, ביצועו של "ניתוח פתוח" על כל המשתמע מכך. כלומר, מבוצע חתך בעור, דרכו מבוצעת הכריתה, אלא אם כן מתאפשרת כריתת הגידול במסגרת ניתוח אנדוסקופי. לעומת זאת, טיפול להקפאת גידולים בכליה כרוך רק בהחדרת מחט; זהו טיפול זעיר פולשני, שלא כרוך ב"פתיחת הבטן", בכאבים והצטלקויות.

ברוכים הבאים לרשת medica מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית:

חדש ובלעדי בצפון

המרכז הרובוטי להחלפות מפרקי ברך וירך

אלישע Medica בבית חולים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​