מכון לבריאות השד – בית חולים אלישע

נשים מוזמנות אל המכון לבריאות השד בבית חולים אלישע, מכון טיפולי רב תחומי, המציע שירותי אבחון מניעה וטיפול לכלל הנשים. המכון נותן מענה לבדיקות הסקר והמניעה כמו גם מענה לנשים שאובחנו כחולות במחלות גידוליות בשד (הן מחלות שפירות  – פיברואדנומות, והן מחלות ממאירות). למתרפאות ניתן מענה טיפולי כולל תחת קורת גג אחד. המכון לבריאות השד בבית חולים אלישע נועד לאפשר לנשים להימנע ממחלות שד ולזכות לטיפול מיטבי.

אילו שירותים מציע המכון לבריאות השד של בית חולים אלישע?

בדיקות סקר כלליות

סרטן השד הוא המחלה הממאירה השכיחה ביותר בקרב נשים בישראל ומספר החולות עולה בהתמדה ובהדרגה. החדשות הטובות הן שבישראל סיכויי ההחלמה וההישרדות הם מהגבוהים במדינות המפותחות, הודות לרפואה מתקדמת, שיטות טיפול חדשניות ומומחים מהשורה הראשונה.

אחד הגורמים המשפיעים ביותר על ההתמודדות עם המחלה הוא מועד אבחונה: גילוי מוקדם של סרטן השד מציל חיים, ואין המדובר בקלישאה: ככל שסרטן השד מאותר ומטופל בשלב מוקדם יותר, ובטרם התבססותה של המחלה, כך עולים הסיכויים לצלוח את האתגר הבריאותי ולהחלים.

ההמלצה כיום היא שכל אישה תבצע בדיקות סקר החל מגיל 50, יחד עם זאת ישנן נשים אצלהן ההמלצה להצחיל בבדיקות בגיל צעיר יותר (בעיקר על רקע של סרטן שד במשפחה)

בדיקת הסקר הרגילה כוללת בדיקת השד על ידי רופאה המומחית במחלות שד וכן בדיקות הדמיה, כאשר הבדיקות השכיחות ביותר הן הממוגרפיה ובמידת הצורך גם בדיקת אולטראסאונד שד.

אבחון של מחלות שד

המודעות לחשיבות האבחון המוקדם של סרטן השד אמנם גבוהה, אך עדין לא מספיק: בשלביו הראשונים, מחלה ממאירה של השד היא לרוב א-סימפטומטית, כלומר, מדובר בגוש קטן, שאינו כואב ואינו מורגש, המחלה שקטה ולא מעוררת תסמינים. בשל עובדה זו חשוב מאד שנשים יבצעו בדיקות יזומות לפרקים, ויחשפו את המחלה בשלבים בהם הסיכויים להחלים ממנה גבוהים הרבה יותר. לשם כך נדרשת מודעות רבה וגם גישה למרכזים לבריאות השד המציעים בדיקות אבחון זמינות.

בעולם הרפואה כיום קיימים אמצעי אבחון מתקדמים ויעילים, המשמשים לבדיקות אבחון נחוצות לנשים בציבור הרחב, לנשים בקבוצות סיכון, לנשים המתמודדות עם המחלה (קיים צורך במעקב אחר השפעיות הטיפול), ובנשים שהחלימו ממנה. במכון לבריאות השד בבית החולים אלישע מבצעים בדיקות אבחון המסייעות לאיתור, לאבחון ולמעקב. האבחון כולל תשאול, בדיקות דם, בדיקות סקר, בדיקות פיזיולוגיות (מישוש השד על ידי כירורג שד) וכן בדיקות דימות, לרבות ממוגרפיה ואולטרה סאונד של השד.

לאותן נשים אצלן נמצא ממצא “חשוד”, צוות המפראה ימשיך בבצוע ביופסיה (מיידית), ובהתאם לתוצאות יציע את הטיפול המיטבי.

בנוסף חלק מהשירות כולל אפשרות להיפגש עם רופאה גנטיקאית, המומחית ב”אונקוגנטיקה” – לצורך מתן ייעוץ גנטי, החשוב כל כך. בתחום זה מפורסמת בדיקת ה BRCA  – בדיקה גנטית, בעלת השלכות בריאותיות גדולות. האם לבצע את הבדיקה, מה משמעותה, מה לבדוק ומה המשמעות לגבי הנבדקת ולגבי ילדיה, על כל אלו תענה הרופאה הגנטיקאית.

ייעוץ וליווי רפואיים

חלק אינטגרלי מהמניעה, הגילוי מוקדם וההתמודדות עם מחלות גידוליות של השד, בין אם מדובר בגידול שפיר בשד, או, חלילה, בסרטן השד, הינו ייעוץ וליווי של המתרפאות. נשים זקוקות לייעוץ רפואי ולליווי אישי במצבים שונים: כלל ציבור הנשים, הנדרשות לבצע בדיקות סקר לגילוי של סרטן השד; נשים המצויות בקבוצת סיכון, כמו, למשל, נשים שבמשפחתן ישנה תחלואה בסרטן השד (קרבה ראשונה); נשים הזקוקות לייעוץ גנטי על רקע סיכון לנשאות גנים מחוללי סרטן השד; נשים המתמודדות עם מחלה בשד וכן נשים שהחלימו מהמחלה.

כל אלה ועוד מקבלות מענה במכון לבריאות השד של בית חולים אלישע, המעמיד לרשות המתרפאות שירות של ייעוץ רפואי וליווי, תוך הבנת החשיבות של התאמת טיפול אישי לצורכי המטופלת; ולאור המאפיינים והנסיבות המשפיעים על השירותים השונים להם היא זקוקה.

טיפול

עם חלוף הזמן הרפואה המודרנית מזמנת אפשרויות טיפוליות מתקדמות ויעילות יותר המגדילות את הסיכויים להתמודדות עם מחלות השד השונות.

כך למשל הושקה בבית חולים אלישע תכנית להקפאת גידולים שפירים בשד (פיברואדנומות). מדובר בטכנולוגיה כחול לבן של חברת ice-cure בשיתוך עם בי”ח אלישע. השיטה מאפשרת להקפיא גידולים שפירים ולהעלים אותם, ללא ניתוח, ללא הרדמה, ללא צלקות וללא עיוות השד. גושים שפירים בשד (פיברואדנומות) נפוצים מאוד בקרב המתבגרות והנשים הצעירות, שם יש משמעות רבה לאפשרות להיפתר מהגידול ללא ניתוח. השיטה הוכחה כיעילה ובטוחה.

סרטן השד לסוגיו השונים. מתרפאות המתמודדות עם סרטן השד ובני משפחתן מתארות את ההתמודדות עם המחלה כהפקה גדולה, המצריכה תיאום בין גורמים רבים, תוך התייחסות לערב רב של היבטים הנוגעים לטיפול.

מידע רב הנוגע להתמודדות עם סרטן השד, קשת נרחבת של אמצעים טיפוליים, טיפולים חדשניים המתעדכנים ללא הרף, גורמים טיפוליים רבים ושונים (הטיפול בסרטן השד הוא רב תחומי) ; כל אלה ועוד מציבים בפני המתרפאת ובני משפחתה אתגר לא פשוט, הדורש משאבים לא מבוטלים, התרוצצויות וצורך להיות מעודכנת ו”עם אצבע על הדופק”. על רקע זה המרפאה מציעה לרכז את הטיפול בידי רופאה כירורגית מומחית בתחום השד, בעלת ניסיון עשיר, שתרכז ותמליץ על הטיפול הנכון.

מעקב

לאחר הביקור הראשון, אנו מצפים לראותך מגיעה בקביעות כדי לזכות בשקט הנפשי ובמעקב המקצועי הרב תחומי. תדירות המעקב תקבע אישית בהתאם להיסטוריה ולממצאים בבדיקה ובממוגרפיה.

גם לאחר פעולה / ניתוח ולאחר החלמה מלאה, אנו נהיה שם כדי להבטיח מעקב ומניעת הישנות המחלה.

מתרפאות רבות נדרשות לקיים שגרת מעקב אחר מצבן, אם בשל השתייכותן לקבוצת סיכון, אם בשל מחלה פעילה וצורך לנטר את מצב המטופלת בשגרת הטיפולים, ואם לאורך השנים – מעקב לאחר החלמה. במכון לבריאות השד בבית חולים אלישע

אנו לרשותך

אתגרים אלה הם שעמדו בבסיסו של ייסוד המכון לבריאות השד באלישע, המכון תחת קורת גג אחת את כל הגורמים הרלוונטיים לאבחון התייעצות וטיפול, באופן שמאפשר למטופלת לרכז את כלל המשאבים בנתיב אחד. עובדה זו תורמת רבות ליעילות הטיפול ומהווה תשתית יציבה לרקימת תוכנית טיפולים אידאלית המקלה מאד על המטופלת ובני משפחתה.

מוזמנות המטופלות לקיים שגרת מיקב ובדיקות בהתאם לצורך.