רשת medica מרכזים רפואיים

מרפאת כאב

עד לפני מספר עשורים המונח “מרפאת כאב” לא היה שגור ואף היה מעורר תמיהה, שכן הרעיון המונח בתשתית הקמת מרפאה ייעודית לטיפול בכאב הינו חדש יחסית, והשתרש רק בעשורים האחרונים ברפואה המודרנית. עד לא מכבר נתפס הכאב כחלק אינטגרלי מכל מצב רפואי, והיה בבחינת רע הכרחי, תוך ציפייה מהמתרפא להתמודד עימו בגבורה. 

כיום נתפס הכאב כמצב רפואי בפני עצמו, מצב ייחודי ונבדל, שמצריך התייחסות ממוקדת, ללא קשר למחלת הרקע שגורמת לו. תפיסה זו היא שעמדה בבסיס ייסודה של מרפאת הכאב בבית חולים אלישע, מרפאה המציעה לקהל המתרפאים הסובלים מכאב אקוטי או כרוני קשת נרחבת של טיפולים בכאב, באמצעות מיכשור מתקדם וייחודי, פתרונות ואמצעי טיפול מחזית הטכנולוגיה וייעוץ וליווי של מומחים לכאב מהשורה הראשונה.

עד לפני מספר עשורים המונח "מרפאת כאב" לא היה שגור ואף היה מעורר תמיהה, שכן הרעיון המונח בתשתית הקמת מרפאה ייעודית לטיפול בכאב הינו חדש יחסית, והשתרש רק בעשורים האחרונים ברפואה המודרנית. עד לא מכבר נתפס הכאב כחלק אינטגרלי מכל מצב רפואי, והיה בבחינת רע הכרחי, תוך ציפייה מהמתרפא להתמודד עימו בגבורה.

כיום נתפס הכאב כמצב רפואי בפני עצמו, מצב ייחודי ונבדל, שמצריך התייחסות ממוקדת, ללא קשר למחלת הרקע שגורמת לו. תפיסה זו היא שעמדה בבסיס ייסודה של מרפאת הכאב בבית חולים אלישע, מרפאה המציעה לקהל המתרפאים הסובלים מכאב אקוטי או כרוני קשת נרחבת של טיפולים בכאב, באמצעות מיכשור מתקדם וייחודי, פתרונות ואמצעי טיפול מחזית הטכנולוגיה וייעוץ וליווי של מומחים לכאב מהשורה הראשונה.

התמודדות עם כאב בדרך להחלמה

בעשורים האחרונים חל שינוי תפיסתי מרחיק לכת בנוגע לתפיסת הכאב כחלק מתהליך הריפוי, ההחלמה וההתמודדות עם מצבים רפואיים. מחקרים מוכיחים כי כאב, ודאי כאשר מדובר בכאב כרוני, גובה מחיר כבד מאד מהמתרפא בטווח הקצר והארוך; ולפיכך מחייב מענה.

כאב אקוטי – כאב חולף ומוגבל בזמן (עקב מחלה/תאונה/ניתוח) – מקשה מאד על יכולת ההתמודדות של המתרפא; ובמידה והוא לא מקבל מענה, תהליך ההחלמה קשה וממושך יותר. כאב כרוני (כאבי גב, ברכיים, צוואר, מפרקים ועוד), שנוכח רוב (ולעתים כל) הזמן מעיב על חיי המתרפא, פוגע קשות באיכות חייו, ועשוי לפגוע בתפקודו בכל המעגלים, לרבות החברתיים (זוגיות ומשפחה) והמקצועיים; וניכרות גם השלכות רגשיות-נפשיות שפוגעות בו ובקרוביו.

המטרה: טיפול בכאב, האמצעי: התאמת תכנית טיפולים אישית

מרפאת הכאב של בית חולים אלישע מעניקה למתרפא המתמודד עם כאב כלים יעילים ומעשיים שיאפשרו שיקום, שיפור התפקוד והחלמה. צוות המטפלים במרפאה מלווה את המתרפא באופן אישי ורוקם עבורו תכנית טיפולים המותאמת לצרכיו.

מי יכול להסתייע בטיפול במרפאת כאב אלישע?

מתרפא הסובל מכאב כרוני, על רקע כאבים אורטופדיים, לרבות, כאבי מפרקים (כתפיים, ברכיים), כאבי שריר, כאבי גב, פריצות דיסק, כאבים מפושטים (עקב מחלה/פציעה, לרבות, פיברומיאלגיה, אנדומטריוזיס ועוד), תסמונות הכוללות כאב כרוני (כגון, תסמונת הכאב הכרוני CRPS) ועוד. 

לכל אלה ועוד ניתן מענה טיפולי הולם במרפאת הכאב של בית חולים אלישע המציעה טיפול יעיל ביותר למגיעים בשעריה של המרפאה.

מהי מטרת הטיפול בכאב?

בניגוד לתפיסה הכללית ברפואה, לפיה יש לטפל בגורם ולא בסימפטום, רפואת הכאב מטפלת בתסמין – הוא הכאב. לכן מקרים בהם מצב רפואי מוביל לכאבים כרוניים, יש קושי רב להעלים לגמרי את הכאב ולהוביל להחלמה מלאה. יחד עם זאת, בשנים האחרונות, פותחו שיטות טיפול יעילות וטכניקות מגוונות לשיכוך כאב, ששילובן יחד נחשב יעיל במיוחד. המתרפא הסובל מכאב כרוני מקבל במסגרת הטיפול בכאב כלים יעילים לחיות בצל הכאב, תוך חתירה לשככו לגמרי, או לכל הפחות להפחית מעוצמתו. במסגרת הטיפול לומד המתרפא כיצד להתנהל ולנוע, באופן שיתרום להפחתת שכיחות ועוצמת כאביו, והטיפול כולו תורם למניעת החמרה במצב, תוך שאיפה שהמטופל ישוב לתפקד למרות הכאב.

ההתמודדות עם כאב מזמנת למתרפא ולצוות המטפלים המסייע לו מעין ריצת מרתון, המחייבת ניסוי וטעייה, התמדה והסתגלות, עד למציאת הפתרון ההולם והמיטבי שיסייע למתרפא וימנע השלכות בלתי רצויות של הכאב הכרוני. לשם כך, חשוב שהסובלים מכאב כרוני יפנו למרפאת כאב ויקבלו מענה למצבם ולא יתייחסו אל הכאב כאל תסמין הנגרם ממחלה או תסמונת כלשהי, אלא ממחלה עצמאית שמחייבת התייחסות נבדלת וממוקדת.

מה מציעה מרפאת הכאב בבית החולים אלישע?

  • רופאים מומחים לכאב עם ניסיון של עשרות שנים.
  • מגוון טיפולים להתמודדות עם כאב כרוני.
  • מיכשור רפואי מתקדם
  • ליווי וייעוץ אישי של המתרפאים

אילו טיפולים בכאב מוצעים במסגרת מרפאת הכאב של בית חולים אלישע?

לכל מתרפא ומתרפא יותאם טיפול אישי מבין הטיפולים המופיעים מטה

טיפול תרופתי

יש חשיבות רבה לייעוץ תרופתי לשם התאמת טיפול תרופתי יעיל, בשאיפה לצמצום תופעות הלוואי והתגובות הבין תרופתיות מחד, ולהשגת אפקטיביות מרבית של טשטוש הכאב ושיפור איכות החיים והיכולת התפקודית של המתרפא מאידך.

טיפולים פולשני

באלישע מבוצעים שלל טיפולים לסייע בהתמודדות בכאב וביניהם:

  • דיקור של שורשי העצבים, מובילי תחושת הכאב (facet block)
  • אידוי העצבים תוך שימוש באנרגייה של גלי רדיו (RF ablation)
  • הזרקת סטרואידים ונוגדי כאבים למפרקים
  • הזרקת סטרואידים ונוגדי כאבים לאזור חוט השדרה (זריקה "אפידורלית")

עם השנים התפתחו מכשירים ואביזרי ציוד רפואי המסייעים למלחמה בכאבים כרוניים בשלל טכנולוגיות. במרפאת הכאב אלישע עומדים לרשות המטפלים מכשיר הRF  (טיפול בגלי רדיו, RADIO FREQUENCE) וכן טיפולים בהזרקות כגון, הזרקות לעצב (לשם חסימת מסלולי הולכת הכאב), הזרקות של משככי כאבים לאזורים דואבים והזרקות אפידורליות, כולל הזרקות תחת שיקוף אולטראסאונד או סי.טי.

עוד משולב בטיול ייעוץ לשם שמירה על אורח חיים בריא מבחינת ניהול הגוף, לרבות, יציבה נכונה, ישיבה נכונה, נהיגה נכונה ועוד. 

הרופאים המטפלים

ברוכים הבאים לרשת medica מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית:

חדש ובלעדי בצפון

המרכז הרובוטי להחלפות מפרקי ברך וירך

אלישע Medica בבית חולים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​